logo IHY2007 IHY 2007
Mezinárodní heliofyzikální rok 2007
Sputnik

Program Sputnik se skládal ze série nepilotovaných kosmických misí, které v 50. letech 20. století podnikl Sovětský svaz, aby demonstroval možnosti umělých družic. Jméno Sputnik pochází s ruštiny, znamená "souputník".

Sputnik 1, první umělá družice na světě, odstartoval 4. října 1957.

Sputnik 2 startoval 3. listopadu 1957 a na palubě nesl prvního živého pasažéra, psa Lajku. Projektanti mise nezajistili bezpečný návrat Lajky na Zemi, takže se zároveň stala první obětí dobývání vesmíru.

První pokus o vyslání Sputniku 3 se 3. února 1958 nezdařil. Úspěšný byl až druhý start 15. května téhož roku. Družice nesla široké spektrum nástrojů pro geofyzikální výzkum. Ale magnetofon pro záznam dat selhal, takže se nepodařilo změřit záření Van Allenových radiačních pásů.

Sputnik 4 se dostal na oběžnou dráhu o dva roky později, 15. května 1960.

Sputnik 5 startoval 19. srpna 1960 a na palubě nesl psy Bělku a Strelku, 40 myší, dvě krysy a různé druhy rostlin. Následujícího dne se družice vrátila na Zemi a všechna zvířata přistání přežila bez úhony.

Všechny Sputniky vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa R-7, původně navržená pro jaderné hlavice.58

Překvapivý start Sputniku 1 spolu s nezdarem prvních dvou pokusů o vynesení družic amerického projektu Vanguard šokoval Spojené státy. Američané zareagovali rychlým startem několika družic včetně Exploreru I, projektu SCORE, satelity Agentury pokročilých výzkumných projektů a Courieru 1B. Sputnik také vedl ke vzniku Národní agentury pro letectví a vesmír NASA a ke zvýšeným investicím americké vlády do vědeckého výzkumu a vzdělání.

Start Sputniku 1 inspiroval spisovatele Herba Caena k vymyšlení slova "beatnik" ve článku o beatnické generaci, publikovaném 2. dubna 1958 v San Francisco Chronicle.

Sputnik 40 a 41

Sputnik 40 byl třetinovým modelem amatérského radiového satelitu AMSAT, který byl vypuštěn z kosmické stanice MIR 3. listopadu 1997 ke 40. výročí od startu prvního Sputniku, jemuž se tvarem podobal. Vysokofrekvenční vysílač přestal vysílat 29. prosince 1997, kdy se vybily baterie.

Sputnik 41 byl vypuštěn o rok později, 10. listopadu 1998. Také on na palubě nesl amatérský radiový vysílač.

Další informace

Malá encyklopedie kosmonautiky

Sputnik na sovětské známce:

.


Tento text (překlad) je zveřejněn pod licencí GFDL
původní stránka
Překlad: Eva Vlčková